Chongqing – Największe miasto świata.

Zastanawialiście się kiedyś, które miasto jest największym miastem na świecie pod względem liczby mieszkańców? W Internecie pojawiają się często liczne rankingi i zestawienia, które prezentują klasyfikację najliczniejszych ośrodków miejskich jednak, rzadko kiedy kolejność miast występująca w zestawieniu pokrywa się ze sobą nawzajem.

Często w rankingach największych miast na świecie króluje japońskie Tokio. Innym razem najliczniejszym miastem okazuje się być chiński Szanghaj czy indyjski Mombaj.

Największe miasto świata

Chongqing – największe miasto świata.

Różnice w rankingu największych miast świata zdają się wynikać z dwóch czynników. Pierwszym jest na pewno metodologia policzenia ile osób w danym mieście mieszka. Pamiętajmy, że miasto z punktu ludzkiego nie jest tworem statycznym i wciąż zmienia się liczba jego mieszkańców. Część, pomijając fakt śmiertelności i narodzin, ludzi stale się przemieszczają. Mieszkają w pobliżu, ale pracują centrum itd. Dodatkowo w większości największych miast świata często występują tzw slumsy gdzie rachuba liczby ich mieszkańców jest znacznie utrudniona.

Największe miasto na świecie

Istotnym czynnikiem z punktu widzenia rankingu najludniejszego miasta świata jest jeszcze fakt dokąd liczymy, że dane miasto sięga. W uproszczeniu możemy liczyć mieszkańców w administracyjnym obszarze miasta lub w obszarze całej aglomeracji miejskiej. W zależności od przyjętego kryterium różnice mogą być znaczące. Na przykład w administracyjnych granicach Paryża mieszka lekko ponad 2 miliony mieszkańców. Całą aglomerację miasta szacuje się już na ponad 10 milinów.

Interesującym faktem jest to, że najludniejszym państwie świata jakim są (jeszcze!) Chiny znajduje się wiele miast, które liczą po kilka milionów mieszkańców, a mało kto na świecie nawet o nich nie słyszał. Jednym z takich miast może być, uznawane przez część osób za największe miasto świata, Chongqing (Czongczing).

Miasto Chongqing

Chongqing leży w środkowej części Chin. Jest to jedno z czterech tzw. miast wydzielonych czyli wielkich ośrodków zurbanizowanych. Miasto zostało wydzielone w 1997 roku. Jego powierzchnia jest porównywalna z powierzchnią Austrii! Miasto powstało w celu „odciążenia” demograficznego Szanghaju. Szybko jednak rozrosło się do monstrualnych rozmiarów.

Według różnych szacunków miasto Chongqing (rozumiane jako aglomerację) zamieszkuje ponad 32 miliony ludzi! Istotnym czynnikiem jest również to, że ośrodek bardzo szybko się rozrasta i wciąż przybywa w nim mieszkańców.

Chongqing

Polecam obejrzeć poniższy film: Chongqing – Największe miasto świata. W interesujący sposób ukazuje rozmach tej jednej z największych aglomeracji świata, a przy okazji przybliża mentalność i światopogląd jej mieszkańców.

A czy Wy chcielibyście mieszkać w największym mieście na świecie?:)

Źródło zdjęć: 
http://www.chengduliving.com/chongqings-past-present-future/
http://www.yangtzeriver.org/tours/yangtzetour-from-chongqing.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Chongqing
http://magazyn-aow.pl/ciekawostki-chongqing/

Chcesz się wybrać do tego największego miasta świata? Polecam sprawdzić tanie loty do Chin na stronie PanSamolocik.pl

Polecamy również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 komentarzy

  • Ciekawostka, nie wiedziałem że to miasto jest najludniejsze.
    Szkoda że film już nie działa (yt)

  • jak można popełniać taki błąd, nazwa artykułu jest błędna, bo nie mówi on wcale o największych, a o najludniejszych miastach świata, gdy mówi się o największym mieście, to powinno mówić się o kolejności według powierzchni, a nie według ilości mieszkańców, największe to największe, a najludniejsze to najludniejsze

  • To zdjęcie z rzeką w dwóch kolorach powala, a sam artykuł jest świetny. Za tydzień wybieram się do Chin i zgłębiam Azję jak tylko się da. Dzięki za świetną miejscówkę!

  • Ja akurat mieszkam w Chongqing i chociaz chcialabym sie pochwalic, ze to najwieksze (czy tez najludniejsze) miasto na swiecie, to chyba jednak nim nie jest. Te ponad 30 mln mieszkancow odnosi sie do calego municipality, ktore obejmuje setki malych miasteczek, a nawet wioski, ktore w niektorych przypadkach, znajduja sie ponad 100 km od samego miasta. Dlatego nie wydaje mi sie, zeby mozna bylo uznac CQ za najwieksze miasto swiata. Co wiecej, jak na taka i tak ogromna metropolie, jest to miasto zadziwiajaco prowincjonalne.

    Aczkolwiek rozwija sie w zastraszajacym tempie, wiec duzo moze sie jeszcze zmienic.

  • To pierwsze zdjęcie jest najlepsze, ukazuje jak rzeczywiście miasto wygląda, a wygląda imponująco. Mimo wszystko tyle ludzi w jednym „mieście” wydaje mi się straszne, można się tam udusić od tego tłumu 😉