ISIL – Państwo Islamskie


Wojna w Iraku, wojna w Afganistanie. Wojna w Libii, Syrii, na Ukrainie. I jeszcze w kilku innych miejscach na świecie. Prawie codziennie dochodzą do nas informacje o przebiegu trwających konfliktów. W wyniku dwóch z nich powstało niedawno nowe państwo na mapie świata – Państwo Islamskie do niedawna zwane Islamskim Państwem w Iraku i Lewancie (ISIL, ISIS). Skąd się wzięło i dlaczego akurat tam? Jak łatwo się domyśleć historia powstania Państwa Islamskiego zaczyna się na długo przed amerykańską interwencją w Iraku i wojną z Saddamem Husajnem…

Dżezira (Dżazira) to tereny w starożytności należące do północnej Mezopotamii, na którym istniało antyczne państwo Asyria. Współcześnie jej tereny leżą w granicach Syrii i Iraku i w większości zamieszkałe są przez wyznawców sunnizmu. Całość tych ziem została włączona do nowo powstałego Państwa Islamskiego. Obszar ten w całości należał do Imperium Otomańskiego.

Państwo Islamskie mapa

Państwo Islamskie – mapa

Po pierwszej wojnie światowej Imperium Otomańskie zostało podzielone pomiędzy zwycięskich aliantów. W ten sposób powstała Syria, gdzie sunnicką Dżezirę połączono z alawickimi regionami wokół Latakii, Damaszku i Aleppo (Alawizm – odłam islamu) oraz Irak, gdzie sunnitów sklejono z szyickim południem Mezopotamii. Jak to w takich połączeniach bywa szybko rozpoczęły się na ich tle prześladowania i konflikty. Większości (sunnicka w Syrii, oraz szyicka w Iraku) zwróciły się przeciw mniejszością w swoich krajach oraz oczywiście przeciwko kolonizatorom (Francji w Syrii, Wielkiej Brytanii w Iraku). Mniejszości (alawicka w Syrii, sunnicka w Iraku) szukały schronienia u europejskich okupantów. Ci zaś umiejętnie to wykorzystywali.

I tak dzięki Francuzom w Syrii władzę objęła alawicka mniejszość, dzięki Brytyjczykom sunnicka mniejszość w Iraku. Alawicka Syria zjednoczyła się z szyickim Iranem, Sunnicki Irak z wahabicką Arabią Saudyjską.

Obalenie Sadama Husaina przez Amerykanów zmieniło sojusze polityczne w regionie. Nagle do władzy w Iraku doszli dyskryminowani dotychczas, a będący większością szyici. Zjednoczyli się z szyickim Iranem (dotychczasowym, śmiertelnym wrogiem). Mogłoby się wydawać, że ten sojusz uspokoi region. Niestety przeciwko szyitom zbuntowali się sunnici i to w obu krajach: Iraku i Syrii, gdzie wybuchły wojny domowe. Wojny te przeistoczyły się z czasem w jeden konflikt. Bogaci Saudowie z Arabii Saudyjskiej wspierali sunnitów w Syrii. Iran i libański Hezbollahowi szyitów w Iraku i Syrii.

Państwo Islamskie - flaga

Państwo Islamskie – flaga (ISIL, ISIS)

Na bazie tego konfliktu powstaje ISIL (ISIS), Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie, który przeradza się stopniowo w Państwo Islamskie. Nowy Kalifat mający zjednoczyć sunnickich wyznawców islamu z całego świata. ISIL (ISIS) są tak radykalni, że odcina się od nich nawet Al-Kaida. Przy tym są również bardzo skuteczni. Udaje im się zdominować syryjską opozycję, powstrzymywać wojska armii syryjskiej Asada jak i Kurdów z Kurdystanu. Rozbijają również iracką armię z Bagdadu. W swoich działaniach wykazują się okrucieństwem i brutalnością mordując niewiernych oraz na podbitych przez siebie ziemiach wprowadzając Szariat.

Miejmy nadzieję, że Zachód, który próbuje rozdawać karty na Bliskim Wschodzie, posprząta bałagan, który jest następstwem ich kilkupokoleniowej interwencji polityczno-wojskowej w tym regionie. Miejmy nadzieję, że ekspansja fundamentalizmu i kryjącego się za nim islamskiego terroryzmu zostanie w końcu powstrzymana. Miejmy też nadzieję, że najmniej ucierpią przy tym zwykli ludzie.

Źródło: http://wyborcza.pl/1,75968,16189994,Sunniccy_ekstremisci_zjednoczyli_Dzazire.html

Polecamy również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 komentarz