Jedyna plantacja herbaty w Europie!


Pierwsze skojarzenie jakie nasuwa się do głowy, kiedy pomyślimy o uprawie herbaty to Azja. Odległe Chiny, egzotyczne Indie i ich siostrzana Sri Lanka, rejon barwnej Azji Południowo-Wschodniej: Wietnam, Indonezja, Malezja. Na myśl przychodzi również afrykańska Kenia, RPA czy bliskowschodni Iran. Co sprytniejsi nie zapomną również o Japonii czy południowoamerykańskich uprawach w Argentynie czy Brazylii. Należy oczywiście pamiętać o doskonałej herbacie uprawianej w azjatyckiej części Turcji. Ale czy zdawaliście sobie sprawę, że herbaciane pola występują również w Europie?

Uprawa herbaty w Europie

San Miguel na Azorach położony jest ok. 1 500 km od kontynentalnych granic Europy.

Tak. Herbatę uprawia się również w europejskim kraju. Może się to wydawać dziwne jednak jest to fakt. I to fakt mało znany. Gdzie konkretnie? Ano w Portugalii. Ale żeby nie było za łatwo to nie w jej kontynentalnej części. Plantacje herbaty znajdują się na wyspie São Miguel w archipelagu Azory leżącym w Makaronezji. Fakt nie jest to blisko (jakieś 1 500 km od granic kontynentalnej Europy), ale według większości geografów wciąż to terytoria Europy.

Azory Herbata, San Miguel.

San Miguel, Azory – jedyna plantacja herbaty w Europie.

Plantacja herbaty - portugalskie Azory.

Plantacja herbaty – portugalskie Azory.

Skąd wzięła się tam herbata? Przypłynęła w 1820 roku, lekko okrężną drogą, bo z Brazylii, jako prezent od chińskiego cesarza przywieziony przez portugalskiego króla  Jana VI. Plantację z prawdziwego  zdarzenia udało się założyć dopiero w 1878 roku dzięki dwóm chińskim osadnikom z Makau. Udało się im wyhodować 3 odmiany czarnej i jedna zielonej herbaty, które do dzisiaj podbijają podniebienia konsumentów. Obecnie na wyspie pracują tylko dwie przetwórnie herbaty z 14 w szczycie rozwoju, który przypadał na XIX wiek.

Polecamy również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 komentarzy

  • No proszę o tym nie wiedziałem 🙂 A jeśli chodzi o Anglików to tylko kwestia czasu 🙂

  • Bardzo ciekawe. Do tej pory nawet nie podejrzewaliśmy, że w Europie rośnie herbata.

  • Czarna i zielona herbata pochodzą z jednego krzaczka 😉 To nie kwestia wyhodowania innych odmian, a jedynie procesów, jakim poddawane są liście po zbiorze. W skrócie liście na herbatę zieloną są suszone, na czarną natomiast – poddawane dodatkowo przed suszeniem fermentacji. A tak swoją drogą miałam okazję zobaczyć tę plantację – niesamowite, że w Europie jest miejsce, w którym można uprawiać tak egzotycznie dla nas brzmiącą roślinę jaką jest herbata.