Take Me To Pitcairn – film o wyprawie na wyspę Pitcairn

Marzyliście kiedyś aby pojechać na wyspę Pitcairn? Jedni z was zapytają „Gdzie to?” inny „Po co”?. Dla tych pierwszych odpowiedź w kilku zdaniach poniżej.

Wyspa Pitcairn

Wyspa Pitcairn

Wyspa Pitcairn to jedno z najbardziej odizolowanych, zamieszkanych miejsc świata. Leży w Polinezji pośród bezkresnych wód Oceanu Spokojnego. Wyspę w roku 1767 odkrył żeglarz Robert Pitcairn. Obecnie wyspę o powierzchni 4,6 km² zamieszkuje około 50 mieszkańców w jednym mieście zwanym Adamstown. Ich historia osiedlenia się na tak odległym skrawku lądu sięga roku 1790 kiedy do brzegów wyspy pod przewodnictwem zbuntowanego oficera (Fletcher Christian) dotarła zbuntowana załoga okrętu Bounty (kapitan William Bligh) i postanowiła tam osiąść. Trzy lata później na skutek wewnętrznych walk pomiędzy marynarzami oraz przywiezionymi ze sobą Tahitańczykami przy życiu pozostał jedynie marynarz John Adams (od którego nazwiska nazwano miasto) wraz z tahitańskimi kobietami i gromadką dzieci. Większość z obecnych jej mieszkańców jest bezpośrednio potomkami buntowników z Bounty.

W skład archipelagu Pitcairn, w którym znajduje się wyspa Pitcairn wchodzą jeszcze trzy inne: Oeno, Henderson oraz Ducie. Wszystkie są niezamieszkałe.

Pitcairn Island

Z wyspy Pitcairn… wszędzie blisko;)

Tym, którzy pytają „Po co?” polecamy obejrzeć film „Take me to Pitcairn” autorstwa Juliana McDonnell’a. Nas chwycił za serce i rozbudził pragnienie odwiedzenia tego niesamowitego miejsca. „Take me to Pitcairn” opisuje w bardzo interesujący sposób wyprawę na Pitcairn (autora) przeplatając ją wstawkami nt. historii wyspy i jej mieszkańców. Julian McDonnell podczas swojej podróży spotyka różne osoby, które również pragną zobaczyć ten odległy zakątek globu. Ich motywacje są tak różne jak różnobarwne są ich osobowości. Jak dotrzeć na wyspę Pitcairn? Zobaczcie sami!

Film o Pitcairn

Take Me To Pitcairn – Julian McDonnel:

Julian McDonnell

Autor filmu „Take me to Pitcairn” – Julian McDonnell

Film o Pitcairn

Take me to Pitcairn – plakat z filmu

Polecamy również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 komentarz

  • WOW! Jakie widoki! Ile byśmy oddali, żeby obyć tam choć przez chwilę… 🙂
    Macie nasz głos w konkursie!
    Pozdrawiamy,
    M&M 🙂