Najwyżej położone miasto swiata

Najwyżej położonym miastem świata jest peruwiańskie La Rinconada. Znajduje się ono na wysokości 5100 m.n.p.m. Biorąc pod uwagę, że najwyższy szczyt w Polsce, Rysy, liczy sobie 2500 m.n.p.m., taka wysokość robi wrażenie.

Zaludnione pierwotnie przez Inków, następnie przez zwabionych leżącym pod lodem złotem Hiszpanów, miasto leży u stóp lodowca „La Bella durmiente” (śpiąca piękność) ale życie ponad 50 tysięcy mieszkańców tego miasta nie jest tak romantyczne jak nazwa majestatycznego sąsiada.  Męska – ale nie tylko bo są to również kobiety i dzieci – populacja miasta pracuje w zarządzanej przez kompanię Ananea kopalni złota.  Przez 30 dni miesiąca za swoją pracę nie otrzymują zapłaty.  31 dnia mogą wynieść z kopalni tak dużo, jak tylko dadzą radę, a złoto, jakie uda im się pozyskać z wyniesionego materiału, należy do nich.

La Rinconada. Niemal każdy mieszkaniec miasta trudni się poszukiwaniem złota. Źródło: sometimesinteresting.com

La Rinconada. Niemal każdy mieszkaniec miasta trudni się poszukiwaniem złota. Źródło: sometimesinteresting.com

To właśnie perspektywa wzbogacenia się przyciąga ludzi do tego arcytrudnego pod względem warunków życia miasta. Mieszkanie w najwyżej położonym mieście świata to nie tylko ciężkie warunki klimatyczne, ale również przeogromna bieda, bo jak nie trudno się domyśleć, pozyskanie choćby odrobiny złota jest okupione bardzo ciężką i niekoniecznie owocną pracą.

Najwyżej położone miasto świata jest osiągalne tylko po pokonaniu kilkudniowej bardzo niebezpiecznej trasy górskimi drogami. Nie ma w nim kanalizacji, ogrzewania, służb porządkowych, a ziemia jest skażona miedzią. Nie obowiązuje w nim peruwiańskie prawo, lecz lokalne zasady i wierzenia. Ludzie mieszkają w przyklejonych do zboczy lodowca blaszanych ruderach.

Mimo tak ciężkich warunków, populacja w La Rinconada wzrosła o 230% w ostatniej dekadzie!

Zdecydujcie, czy chcielibyście je zobaczyć na własne oczy:

La Rinconada. Panorama najwyżej położonego miasta świata. Źródło:emaze.com

La Rinconada. Panorama najwyżej położonego miasta świata. Źródło:emaze.com

Żródło: sometimesinteresting.com

Polecamy również:

3 thoughts on “Najwyżej położone miasto swiata

 1. uterapia
  03/11/2016 at 13:05

  Mieszkam w okolicy szlaków, więc często wybieram się na jakieś przejażdżki, bo na prawdę warto 🙂 Świetny post, czekam na więcej 😉

 2. Kasia
  02/12/2016 at 12:31

  Gratuluję bloga i pasji 🙂

 3. Blog podróżniczy Fshoq
  10/04/2017 at 09:31

  Niesamowite, że ludzie potrafią tak mieszkać. Nie dość, że brak normalnego ogrzewania, to przecież na takiej wysokości musi być strasznie zimno! Zapewne wydobywanie miedzi (czy co oni tam robią) musi się opłacać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *