Najwyżej położone miasto swiata

Najwyżej położonym miastem świata jest peruwiańskie La Rinconada. Znajduje się ono na wysokości 5100 m.n.p.m. Biorąc pod uwagę, że najwyższy szczyt w Polsce, Rysy, liczy sobie 2500 m.n.p.m., taka wysokość robi wrażenie.

Zaludnione pierwotnie przez Inków, następnie przez zwabionych leżącym pod lodem złotem Hiszpanów, miasto leży u stóp lodowca „La Bella durmiente” (śpiąca piękność) ale życie ponad 50 tysięcy mieszkańców tego miasta nie jest tak romantyczne jak nazwa majestatycznego sąsiada.  Męska – ale nie tylko bo są to również kobiety i dzieci – populacja miasta pracuje w zarządzanej przez kompanię Ananea kopalni złota.  Przez 30 dni miesiąca za swoją pracę nie otrzymują zapłaty.  31 dnia mogą wynieść z kopalni tak dużo, jak tylko dadzą radę, a złoto, jakie uda im się pozyskać z wyniesionego materiału, należy do nich.

La Rinconada. Niemal każdy mieszkaniec miasta trudni się poszukiwaniem złota. Źródło: sometimesinteresting.com

La Rinconada. Niemal każdy mieszkaniec miasta trudni się poszukiwaniem złota. Źródło: sometimesinteresting.com

To właśnie perspektywa wzbogacenia się przyciąga ludzi do tego arcytrudnego pod względem warunków życia miasta. Mieszkanie w najwyżej położonym mieście świata to nie tylko ciężkie warunki klimatyczne, ale również przeogromna bieda, bo jak nie trudno się domyśleć, pozyskanie choćby odrobiny złota jest okupione bardzo ciężką i niekoniecznie owocną pracą.

Najwyżej położone miasto świata jest osiągalne tylko po pokonaniu kilkudniowej bardzo niebezpiecznej trasy górskimi drogami. Nie ma w nim kanalizacji, ogrzewania, służb porządkowych, a ziemia jest skażona miedzią. Nie obowiązuje w nim peruwiańskie prawo, lecz lokalne zasady i wierzenia. Ludzie mieszkają w przyklejonych do zboczy lodowca blaszanych ruderach.

Mimo tak ciężkich warunków, populacja w La Rinconada wzrosła o 230% w ostatniej dekadzie!

Zdecydujcie, czy chcielibyście je zobaczyć na własne oczy:

La Rinconada. Panorama najwyżej położonego miasta świata. Źródło:emaze.com

La Rinconada. Panorama najwyżej położonego miasta świata. Źródło:emaze.com

Żródło: sometimesinteresting.com

Polecamy również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 komentarze