Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej.

W Rosji zmienia się optyka patrzenia na świat. Odległość mierzy się tu w dniach, a kolejki wypitej wódki w szklankach. Wagon plackarty tętni swoim życiem. Kitajcy udają, że nie rozumieją po rosyjsku, buriackie dzieci udają że nie hałasują, a Rosjanin siedzący naprzeciw mnie udaje przed żoną, że nie pije. Pomimo to 92 godziny spędzone na pryczy mijają błogo w towarzystwie transsibowej rodziny. Buriatka Żenia wraca ze studiów z Petersburga. Studiuje prawie 7000 km od rodzinnego domu. Młody Dima odwiedził swoją rodzinę na Ukrainie. Stwierdził, że gdyby miał do swoich bliskich tylko 100 km to chodziłby w odwiedziny pieszo. Śliczne Rosjanki zapraszają nas do siebie do domu koło miasta Czita. To zaledwie 800 kilometrów za waszą docelową stacją – namawiają. Wpadnijcie chociaż na chwilę. Podczas rozmowy telefonicznej znajoma z Jaketynburga  stwierdza, że zostało nam już tylko 30 godzin podróży. Powinniśmy uważać aby nie przegapić przystanku. Nasza prowadnica na godzinę przed czasem prosi nas abyśmy ustawili się przy drzwiach i oczekiwali na naszą stację. Syberia poraża swoim bezgranicznym ogromem w widokach mijanych za oknem. Transsib – inny świat. Po prostu Rosja.

Kolej Transsyberyjska trasa

Kolej Transsyberyjska -trasa.

To wspomnienie z mojej podróży Koleją Transsyberyjską. Jeśli chcecie zapoznać się z wrażeniami, których doświadczył Piotr Milewski podczas swojej podróży w głąb Rosji koniecznie przeczytajcie jego książkę: Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej.

Piotr Milewski. Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej.

Petersburg – Moskwa – Irkuck – Władywostok. Podróż najdłuższą linią kolejową świata, tam gdzie diabeł mówi dobranoc. Bezkresne buriackie stepy, biedne syberyjskie wioski, majestatyczne jezioro Bajkał. Piotr Milewski zabiera nas w fascynującą podróż, która okazuje się także podróżą w czasie. Skomplikowana historia budowy kolei łączy się tu z zaskakującym obrazem współczesnej Rosji – niegdyś potężnego imperium, tygla kulturowego. Podlane wódką i serdecznością rozmowy ze współpasażerami oraz prawdziwy kalejdoskop postaci: kombatanci na obchodach Dnia Zwycięstwa, dzikie dzieci nad Bajkałem, młoda Buriatka szamanka czy kontuzjowany maratończyk dorabiający jako striptizer w klubie nocnym.

Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej.

Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej.

Książkę „Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej” możecie kupić również w sklepie Empik.

Polecamy również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *