Stolica Sri Lanki – Sri Dźajawardanapura Kotte.


Na pytanie – Jak nazywa się stolica Sri Lanki? – część osób zapewne odpowie

– …Czego?;)

Trochę bardziej obeznana w tematach geograficznych cześć spróbuje najpierw w myślach ową Sri Lankę zlokalizować na mapie. Tym, którym się to uda z mniejszym lub większym przybliżeniem nazwa stolicy wciąż może pozostawać nieznana albo ukrywać się w czeluściach pamięci, czy na końcu języka.

Sri Lanka Mapa
Pewien odsetek osób, które bądź Sri Lankę odwiedziły, bądź cenią sobie wiedzę geograficzną, ze stolicami państw świata włącznie, najprawdopodobniej odpowiedzą, że

-… Stolicą Sri Lanki jest Kolombo (Colombo).

I nie byłoby nic dziwnego w tej odpowiedzi gdyby tylko była ona poprawna…

Zgadza się. Kolombo (Colombo) nie jest stolicą Sri Lanki. Cóż nią zatem jest? Ano miasto, którego nazwy z pełnym przekonaniem może pozazdrościć każdy mieszkaniec Szczebrzeszyna (szczebrzeszynianin?;)

Stolicą Sri Lanki jest miasto o nazwie Sri Dźajawardanapura Kotte (Sri Jayawardenepura Kotte). Tak. Serio. Wcale nie żartuję. Teraz pewnie większość tych, których ten temat chociaż przez ułamek sekundy zaciekawił będą chcieli zweryfikować ten temat w Googlu czy na Wikipedii wpisując: stolica Sri Lanki, Sri Lanka, Sri Lanka stolica, Jak nazywa się stolica Sri Lanki, rzadziej Sri Dźajawardanapura Kotte czy Sri Jayawardenepura Kotte. Finalnie jednak przekonają się, że faktycznie tak jest i to wcale nie od wczoraj. Sri Dźajawardanapura Kotte (Sri Jayawardenepura Kotte) jest stolicą Sri Lanki od 1982 roku.

Stolica Sri Lanki Sri Dźajawardanapura Kotte Sri Dźajawardanapura KotteZdziwieni…?;)

Polecamy również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 komentarzy

  • No to teraz już każdy będzie widział co jest stolicą Sri Lanki. A najlepsze jest to, że z tego co pamiętam, to w szkole zostałam źle nauczona! 🙂 Cóż taka szkoła.

  • To moja kolejna destynacja 😉 bilety kupione, niedługo pakowanie 😉 Krótki, fajny i treściwy wpis 😉 Pozdrwiam republiko!

  • W liceum kazali nam się uczyć wszystkich stolic na pamięć i do tego umieć umiejscowić je na mapie świata. Dziś, po kilku latach, wielu (szczególnie afrykańskich) zdarza mi się nie pamiętać, ale Sri Dźajawardanapura Kotte tkwi mi w głowie cały czas 🙂 Co najśmieszniejsze, jak mówię o tym ludziom to patrzą na mnie jak na wariatkę, no bo „jak to? przecież stolicą Sri Lanki jest Kolombo!”. Pozdrawiam! 🙂

  • jeden z wymarzonych moich kierunków – o na pewno. I postaram się w 2016 tam polecieć 🙂 na razie zbieram informacje od innych. Na pewno do spakowania przewodnik, wygodne buty, dużo kremu z filtrem i żel antybakteryjny do mycia rąk (carex najchetniej), od którego jestem uzależniona 🙂

  • Kotte to taka „przyszywana stolica”. Nikt, kto w Sri Lance mówi „jadę do stolicy” nie ma na myśli Kotte. Parlamentarzyści i część urzędników uznali, że duszą się w gęsto zabudowanym Kolombo i postanowili przenieść się na jego suburbia. Dodatkowo w grę wchodziły kwestie bezpieczeństwa (dzisiaj, aby dostać się do zabudowań Parlamentu, należy pokonać ponadpółkilometrowy most łączący ląd z parlamentarną wyspą; żaden samochód napakowany dynamitem się tam nie wbije).
    Sami zresztą widzicie, że na załączonej polskiej mapie przy nazwie Kotte w nawiasie zapisano „(Kolombo)” 🙂
    Jest więcej państw, w których administrację przeniesiono poza granice miasta. Znajdźcie mi kogoś, kto powie, że stolicą Indii jest Nowe Delhi (dzisiaj to już praktycznie wewnętrzna dzielnica Delhi; OK, w tym przypadku stolicę przeniesiono pod Delhi z odległej Kalkuty).