Stolica Sri Lanki – Sri Dźajawardanapura Kotte.


Na pytanie – Jak nazywa się stolica Sri Lanki? – część osób zapewne odpowie

– …Czego?;)

Trochę bardziej obeznana w tematach geograficznych cześć spróbuje najpierw w myślach ową Sri Lankę zlokalizować na mapie. Tym, którym się to uda z mniejszym lub większym przybliżeniem nazwa stolicy wciąż może pozostawać nieznana albo ukrywać się w czeluściach pamięci, czy na końcu języka.

Sri Lanka Mapa
Pewien odsetek osób, które bądź Sri Lankę odwiedziły, bądź cenią sobie wiedzę geograficzną, ze stolicami państw świata włącznie, najprawdopodobniej odpowiedzą, że

-… Stolicą Sri Lanki jest Kolombo (Colombo).

I nie byłoby nic dziwnego w tej odpowiedzi gdyby tylko była ona poprawna…

Zgadza się. Kolombo (Colombo) nie jest stolicą Sri Lanki. Cóż nią zatem jest? Ano miasto, którego nazwy z pełnym przekonaniem może pozazdrościć każdy mieszkaniec Szczebrzeszyna (szczebrzeszynianin?;)

Stolicą Sri Lanki jest miasto o nazwie Sri Dźajawardanapura Kotte (Sri Jayawardenepura Kotte). Tak. Serio. Wcale nie żartuję. Teraz pewnie większość tych, których ten temat chociaż przez ułamek sekundy zaciekawił będą chcieli zweryfikować ten temat w Googlu czy na Wikipedii wpisując: stolica Sri Lanki, Sri Lanka, Sri Lanka stolica, Jak nazywa się stolica Sri Lanki, rzadziej Sri Dźajawardanapura Kotte czy Sri Jayawardenepura Kotte. Finalnie jednak przekonają się, że faktycznie tak jest i to wcale nie od wczoraj. Sri Dźajawardanapura Kotte (Sri Jayawardenepura Kotte) jest stolicą Sri Lanki od 1982 roku.

Stolica Sri Lanki Sri Dźajawardanapura Kotte Sri Dźajawardanapura KotteZdziwieni…?;)

Polecamy również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 komentarzy

 • No to teraz już każdy będzie widział co jest stolicą Sri Lanki. A najlepsze jest to, że z tego co pamiętam, to w szkole zostałam źle nauczona! 🙂 Cóż taka szkoła.

  • Dokładnie, jak ja chodziłem do 4 czy 5 klasy podstawówki w roku 1995/96 też uczono mnie, że stolicą Sri Lanki jest Colombo więc zdziwiłem się jak dowiedziałem się, że jest inaczej. Być może Pani nauczycielka nie umiała tego wypowiedzieć bądź nie chciała słuchać jak łamiemy sobie języki :-).

 • To moja kolejna destynacja 😉 bilety kupione, niedługo pakowanie 😉 Krótki, fajny i treściwy wpis 😉 Pozdrwiam republiko!

 • W liceum kazali nam się uczyć wszystkich stolic na pamięć i do tego umieć umiejscowić je na mapie świata. Dziś, po kilku latach, wielu (szczególnie afrykańskich) zdarza mi się nie pamiętać, ale Sri Dźajawardanapura Kotte tkwi mi w głowie cały czas 🙂 Co najśmieszniejsze, jak mówię o tym ludziom to patrzą na mnie jak na wariatkę, no bo „jak to? przecież stolicą Sri Lanki jest Kolombo!”. Pozdrawiam! 🙂

 • jeden z wymarzonych moich kierunków – o na pewno. I postaram się w 2016 tam polecieć 🙂 na razie zbieram informacje od innych. Na pewno do spakowania przewodnik, wygodne buty, dużo kremu z filtrem i żel antybakteryjny do mycia rąk (carex najchetniej), od którego jestem uzależniona 🙂

 • Kotte to taka „przyszywana stolica”. Nikt, kto w Sri Lance mówi „jadę do stolicy” nie ma na myśli Kotte. Parlamentarzyści i część urzędników uznali, że duszą się w gęsto zabudowanym Kolombo i postanowili przenieść się na jego suburbia. Dodatkowo w grę wchodziły kwestie bezpieczeństwa (dzisiaj, aby dostać się do zabudowań Parlamentu, należy pokonać ponadpółkilometrowy most łączący ląd z parlamentarną wyspą; żaden samochód napakowany dynamitem się tam nie wbije).
  Sami zresztą widzicie, że na załączonej polskiej mapie przy nazwie Kotte w nawiasie zapisano „(Kolombo)” 🙂
  Jest więcej państw, w których administrację przeniesiono poza granice miasta. Znajdźcie mi kogoś, kto powie, że stolicą Indii jest Nowe Delhi (dzisiaj to już praktycznie wewnętrzna dzielnica Delhi; OK, w tym przypadku stolicę przeniesiono pod Delhi z odległej Kalkuty).