Teotihuacan – Miasto Bogów.

Republika Podróży zagościła w kolejnym numerze Witaj w Podroży. Na łamach magazynu przeczytacie o antycznym mieście Teotihuacan leżącym w Mezoameryce nieopodal miasta Meksyk. Miejscu, które skrywa więcej tajemnic niż nam się powszechnie wydaje…

Teotihuacan - Miasto Bogów

Nasz tekst pt.: Teotihuacan – Miasto Bogów, w najnowszym numerze Witaj w Podróży.

Jego ruiny położone są  na północny wschód  od miasta Meksyk.  Gdyby wierzyć legendom, zbudowali je olbrzymi, którzy żyli przed pojawieniem się ludzi i mieli potem jakoby zginąć w wielkiej  katastrofie. Zdaniem większości  archeologów powstało ono ponad 2 tys. lat temu. Według współczesnych szacunków zamieszkiwało je blisko 200 tys. ludzi. Miasto było celem pielgrzymek wielu ludów zamieszkujących całą Mezoamerykę. W X w. opustoszało.

Kiedy w XIII w. przybyli na te tereny Aztekowie, nie odważyli się zasiedlić tego miejsca. Nazwali je Teotihuacan, co w języku nahuatl oznacza „miejsce, w którym narodzili się bogowie”. Pierwotna nazwa miasta jest do dzisiaj nieznana.

W skład kompleksu ruin wchodzą jedne z najstarszych i jednocześnie jedne z największych piramid w Mezoameryce: Piramida Słońca oraz Piramida Księżyca. Ta pierwsza jest trzecią pod względem wielkości piramidą na świecie. Podobnie jak w przypadku miasta, nie wiadomo, kto jest ich twórcą. Nazwy nadali im przybyli wiele stuleci później Aztekowie.

Na uwagę zasługuje to, że w mieście nie ma fortyfikacji czy militarnych zabudowań. Centralną oś miasta wyznacza Aleja Umarłych, ciągnąca się przez 2 km od podnóża Piramidy Księżyca do miejsca zwanego przez konkwistadorów Cytadelą, gdzie znajduje się trzecia pod względem wielkości z tajemniczych piramid – Świątynia Pierzastego Węża Quetzalcoatla. Niedawno meksykańscy naukowcy za pomocą radaru odkryli pod piramidą ponad 100-metrowy tunel prowadzący do trzech nieznanych dotąd komór. Prace wykopaliskowe trwają.

•••
Teotihuacan jest starsze od chrześcijaństwa. Zamieszkiwała je tajemnicza cywilizacja, która kwitła, kiedy w Europie dominowało cesarstwo rzymskie, a na terenach współczesnej Polski rosły jedynie dęby i pokrzywy. Z lekkim żalem stwierdzam, że podczas edukacji szkolnej na lekcjach historii temat dziejów różnych cywilizacji zza Oceanu Atlantyckiego traktuje się wręcz symbolicznie, a wiedza uzyskana na ten temat jest porównywalna z tą, jaką miał Krzysztof Kolumb, płynąc w 1492 r. do Indii.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Gadziński

Witaj w Podróży 47

Okładka najnowszego numeru magazynu Witaj w Podróży.

W wiosennym numerze „Witaj w Podróży” zapraszamy do słonecznej Portugalii: powłóczymy się uliczkami Lizbony, wypoczniemy na złocistych plażach i skosztujemy wyśmienitego wina. Miłośników bardziej egzotycznych podróży zachęcamy do odwiedzenia z nami Honsiu – największej z japońskich wysp, na której przejedziemy się shinkansenem i weźmiemy udział w kursie sushi. A dla bardziej aktywnych mamy Majorkę i Sabaudię, gdzie można wypocząć w ruchu. Miłej lektury.

Polecamy również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 komentarz