Sri Pada – Najświętsze miejsce świata

Republika Podróży zagościła w kolejnym numerze Witaj w Podroży. Na łamach magazynu przeczytacie o najświętszym miejscu świata, o którym nie słyszało aż tak wielu z tych, którzy wydawałoby się powinni o nim wiedzieć…

Najświętsze miejsce świata

Nasz tekst pt.: Sri Pada – Najświętsze miasto świata, w najnowszym numerze Witaj w Podróży.

Na świecie, według różnych szacunków, istnieje od kilku do kilkunastu tysięcy religii. Największą z nich jest chrześcijaństwo. Za nim plasuje się islam, a kolejne pozycje zajmują hinduizm i wywodzący się z niego buddyzm. Większość religii objęła kultem miejsca dla nich wyjątkowe, mające status świętych. Takie miano noszą chrześcijańskie Betlejem, muzułmańska Mekka, hinduskie Waranasi czy buddyjskie Lumbini.

Za najświętsze miasto świata uważa się z kolei Jerozolimę. Wydaje się, że obiekt kultu trzech wielkich religii monoteistycznych jest swego rodzaju ewenementem jeśli chodzi o współdzielenie strefy sacrum. Okazuje się jednak, że istnieje miejsce jeszcze bardziej „multireligijne”. Prowadzi do niego blisko 5 tys. kamiennych stopni. U kresu wędrówki położona jest niewielka świątynia. To, co się w niej znajduje, jest obiektem czci aż czterech największych religii na świecie! Mowa o piątym pod względem wysokości wzniesieniu Sri Lanki – Szczycie Adama (w innych językach znanego jako Adam’s Peak, Sri Pada, Samanala, Sivanolipatha Malai czy Al-Rohun).

Według buddystów na jego szczycie znajduje się odcisk stopy samego Buddy. Innego zdania są indyjscy chrześcijanie, którzy wgłębienie w skale przypisują stopie św. Tomasza Apostoła (według tradycji udał się on do Indii z misją apostolską). W zupełnej opozycji są muzułmanie, którzy ślad ten uważają za odcisk stopy pierwszego proroka Adama – miał zostawił go, żegnając się z rajem po aferze z Ewą, wężem i jabłkiem. Hindusi zaś przypisują ów kształt stopie boga Siwy. Jedynie ta teoria nie kłóci się aż tak bardzo z pozostałymi, gdyż zdaniem hinduistów Budda był wcieleniem Siwy, a biorąc pod uwagę plastyczność tej religii, mógł być uosobiony również w dwóch pozostałych wierzeniach. Nie wiadomo niestety nic na temat podejścia do tej kwestii przedstawicieli wyznania mojżeszowego.

•••
Na uwagę zasługuje fakt, że odcisk stopy znajdujący się na Szczycie Adama ma 1,5 m długości. Da się to pogodzić z islamską wersją wydarzeń. Według nich pierwszy prorok mierzył, bagatela, blisko 30 m wysokości.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Gadziński

Witaj w Podróży 48

Okładka najnowszego numeru magazynu Witaj w Podróży.

W wakacyjnym wydaniu „Witaj w Podróży” przygotowaliśmy dla Was nie lada gratkę – 15 pomysłów na rodzinny weekend w Polsce. Znajdziecie wśród nich propozycje dla leniuchów i dla aktywnych, pod chmurką i pod dachem, nad morzem i w górach. Jedno jest pewno – wakacyjne weekendy w tym roku nie będą nudne! A co poza tym? Zapraszamy m.in. do Bostonu, pozostającego nieco na uboczu głównego nurtu Ameryki, nad Balaton, który w najmniejszym stopniu nie przypomina dzisiaj miejsca znanego z czasów PRL, oraz na Maltę – przy pierwszym kontakcie niepowalającą na kolana, ale mającą w sobie to „coś”.

Polecamy również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *