Spustoszenie. Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie.


Każdy słyszał o tragicznym w skutkach tsunami, które nawiedziło Tajlandię i Indonezję w 2004 roku. Mało kto jednak wie, że w 2008 w południowe wybrzeże Birmy – deltę rzeki Irawadi – uderzył z prędkością 240 km/h potężny, tropikalny cyklon Nargis powodując gigantyczne spustoszenia. Zabił prawie 140 000 osób, a następne 2 000 000 zostawił bez dachu nad głową…

Myanmar (Birma)

Myanmar (Birma)

Junta wojskowa, która rządziła Birmą (a właściwie Republiką Związku Myanmar) do 2011, odrzuciła zagraniczną pomoc humanitarną, oraz utrudniała niesienie pomocy pracownikom organizacji pomocowych znajdujących się na terenie Birmy.

Emma Larkin – amerykańska dziennikarka i pisarka, która urodziła się, wychowywała w Azji – była świadkiem tych tragicznych wydarzeń. Dzięki wizie turystycznej była już na miejscu kilka dni po katastrofie.

W swoje książce – Spustoszenie. Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie – ujawnia ogrom klęski jaką wyrządził cyklon Nargis, którą to wojskowa junta próbowała nieudolnie zamaskować. Ukazuje również historię przejęcia władzy w Birmie przez wojskowych odkrywając przed czytelnikiem wszystkie aspekty z tym związane. W 2012 roku książka została nominowana do Nagrody Dziennikarskiej im. Helen Bernstein przyznawanej przez Nowojorską Bibliotekę Publiczną.

Cyklon Nargis

Cyklon Nargis pozbawił życia prawie sto czterdzieści tysięcy osób, a kolejne dwa miliony zostawił bez dachu nad głową.

Na rynku niewiele jest jeszcze książek traktujących o tym egzotycznym miejscu jakim jest Myanmar (czyt. Mjanma), tak naprawdę dopiero od niedawna otwartego na wzrok zagranicznych turystów. Książka prawdziwie godna polecenia do przeczytania dla wszystkich, a w szczególności dla osób, które miały okazję już być w Birmie bądź planują się do niej wybrać.

Tytuł: Spustoszenie. Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie.
Autor: Emma Larkin
Wydawnictwo: Czarne

Spustoszenie. Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie

Spustoszenie. Nieopowiedziana historia o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie

Polecamy również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *