Somalia – relacja z państwa widma; poznaj „Dryland” Konrada Piskały

Ostatnio miałem przyjemność obcowania z literaturą reportażową w bardzo dobrym stylu. Przyjemność – może nie najlepsze słowo, chodzi bowiem o książkę „Dryland” Konrada Piskały.

Głównym bohaterem reportażu jest Somalia – miejsce nieprzyjemne, nieprzyjazne, niebezpieczne, o którym niewiele wiemy i jakoś niekoniecznie staramy się dowiedzieć więcej, bo przecież i tak jesteśmy na okrągło bombardowani przygnębiającymi informacjami z innych zakątków świata. Ale o Somalii warto dowiedzieć więcej. Warto przede wszystkim poznać jej mieszkańców – niezwykle dzielnych i zdeterminowanych by przetrwać ludzi. Należy im się to.

Dryland, Konrad Piskała, Wydawnictwo W.A.B, 2014

Dryland, Konrad Piskała, Wydawnictwo W.A.B, 2014

Dryland czyta się jednym tchem. Mamy tu losy bohaterów spotkanych przez autora i opis jego własnych przeżyć z wyjazdu do tego przedziwnego kraju, tworu, miejsca na mapie. Konrad Piskała podróżując w miejsca, które ciężko nazwać przyjaznymi, uprawia sport ekstremalny. Podziwiam go trochę zazdroszczące ale jestem wdzięczny za tak dobrze opisaną relację i tak ciekawie podane historie napotkanych ludzi.

Autor prowadzi nas po przez losy Somalijczyków mieszkających w Polsce oraz ich perypetie po ucieczce z Somalii. Sam w końcu wybiera się w niebezpieczną podróż przez Etiopię, Kenię, Somaliland, Puntland aż do Somalii, a w niej do legendarnego Mogadiszu – stolicy Somalii – państwa, które de facto nie istnieje.

W książce odnajdziemy rewelacyjnie skonstruowaną wciągającą historię popartą (co się rzadko zdarza) adekwatnymi fotografiami dokumentującymi iż świetny tekst nie powstał jedynie w głowie autora, a jest kawałkiem, rzetelnej reporterskiej roboty. Ponadto historie bohaterów przeplatane są informacjami nt historii Somalii jak i całego regiony Rogu Afryki co pozwala czytelnikowi w pełni zrozumieć współczesny stan rzeczy.

Dla miłośników reportaży i osób ciekawych świata Dryland Konrada Piskały – lektura godna polecenia, a nawet pozycja obowiązkowa.

•••

21.09.2015 doszło w Mogadiszu – stolicy Somalii – do zamachu terrorystycznego. Zginęło w nim dwóch obywateli z polskim paszportem. Jednym z nich był Abdulcadir Gabeire Farah – jeden z bohaterów książki „Dryland”…

Abdulcadir Gabeire Farah był założycielem i prezesem Fundacji dla Somalii. Przybył do Polski w 1989 roku i jako pierwszy Afrykańczyk uzyskał w niej status uchodźcy. To bardzo smutne, że tacy ludzie odchodzą po przez sprawy z którymi walczyli przez większość swojego życia.

 Polecamy również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 komentarz

  • Świetna książka, jedna z lepszych jakie czytałam. Myślę, że momentami dorównuje nawet mistrzowi Kapuścińskiemu.
    Ja w ogóle uwielbiam książki podróżnicze, o ile są dobrze napisane.
    Nie muszę wtedy wyjeżdżać nigdzie, bo czuję się, jakbym już tam była.