UK, GB, ENG czyli ogólnie WTF? część 1/2

United Kingdom (UK), Great Britain (GB), England (ENG) – też macie mętlik? Zjednoczone Królestwo, Wielka Brytania, Anglia. Po co to wszystko i jaka jest różnica? Czy to te same miejsca, czy może jednak różne? Odpowiedź na te pytania, a także na wiele innych ciekawych aspektów z tego płynących, znajdziecie w treści tego artykułu.

Wielka Brytania - flaga

„Wielka Brytania” – flaga.

Chyba cały problem bierze się z tego, że tzw. Wielka Brytania to dość złożone państwo w skład, którego wchodzi spora ilość innych podmiotów.

Pierwszy z nich to Anglia (England) – często kojarzona z całą Wielką Brytanią. Jest największą i zarazem najpopularniejszą jej składową, w której znajduje się stolica – Londyn. Być może to jest powodem tego uogólnienia. Ponadto na północy znajduje się Szkocja (Scotland), zaś na południowym-zachodzie Walia (Wales). Często zapominamy jeszcze o najmniejszej części – Irlandii Północnej (Northern Ireland). Ponieważ każda z mieszkających tam nacji dąży do podkreślenia swojej odrębności, raczej nie przywykło się do nazywania ich Brytyjczykami (chociaż z językowego punktu widzenia jest to określenie jak najbardziej słuszne).

Wielka Brytania - Brytyjczycy

Brytyjczycy.

Anglicy (English), Szkoci (Scottish), Walijczycy (Welsh) oraz Irlandczycy Północni (Northern Irish) (nie jestem przekonany czy tak się mówi po polsku) ku swojemu niezadowoleniu wszyscy razem są Brytyjczykami (British) czyli obywatelami Zjednoczonego Królestwa (United Kingdom, UK), a właściwie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland).

Wielka Brytania - narodowości

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – narodowości.

Powstaje zatem pytanie gdzie jest Wielka Brytania (Great Britain)?

Wielka Brytania (Great Britain) to wyspa. Największa z pośród Wysp Brytyjskich (The British Isles).

Wyspy Brytyjskie

Wielka Brytania to wyspa wchodząca w skład Wysp Brytyjskich.

Często tym mianem nazywa się Anglię, Szkocję i Walię z wykluczeniem Irlandii Północnej. Jest to prawdą, jednak prawdą nieprecyzyjną. Istnieją regiony, które należą do Zjednoczonego Królestwa, nie są zaś częścią Wielkiej Brytanii, a są nimi: Wyspa Wight (Isle of Wight), Orkady (Orkney Islands), Szetlandy (Shetland Islands), Hebrydy (Hebrides), Wyspa Anglesey (Isle of Anglesey), Wyspy Clyde (Islands od the Clyde).

Wielka Brytania - Wyspy

Istnieją regiony, które należą do Zjednoczonego Królestwa, nie są zaś częścią Wielkiej Brytanii.

Drugą największą wyspą Wysp Brytyjskich (The British Isles) jest Irlandia (Ireland). Należy nadmienić, że Irlandia (Ireland) to nie państwo. Na wyspie Irlandia znajdują się dwa państwa: Irlandia Północna (Northern Ireland) oraz Republika Irlandii (Republic od Ireland). Jeśli ktoś mówi, że jest Irlandczykiem (Irish) oznacza to, że jest obywatelem Republiki Irlandii (Republic of Ireland), a nie Irlandii Północnej (Northern Ireland).

Republika Irlandii oraz Irlandia Północna

Na wyspie Irlandia znajdują się dwa Państwa: Irlandia Północna oraz Republika Irlandii.

Diagram podsumowujący całość zawiłości dotyczących „Wielkiej Brytanii”: poniżej.

Wyspy Brytyjskie - Podsumowanie

Wyspy Brytyjskie – podsumowanie.

Powstaje jednak pytanie: Dlaczego podróżując np. do Kanady widzimy na kanadyjskich banknotach Królową Brytyjską? O tym i o wielu innych kwestiach z tym związanych przeczytacie w drugiej części artykułu tutaj.

Druga część artykułu UK, GB, ENG czyli ogólnie WTF? część 2/2

Źródło: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=rNu8XDBSn10

Chcecie zwiedzić stolicę Anglii? W tym celu przydadzą się wam te linki gdzie można porównać ceny lotów z Warszawy do Londynu – loty Warszawa Londyn na portalu Centerfly.pl lub loty Warszawa Londyn na ePrzeloty.pl

Polecamy również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 komentarzy

 • bardzo mi się spodobało łopatologiczne wyjaśnienie struktury UK, choć wygląda trochę jakby specjalnie pod Anglików albo Amerykanów było przygotowane.

 • Mimo że staraliscie się wytlumaczyc jak najlepiej, sami nie uchroniliście się od błędu:

  „Chyba cały problem bierze się z tego, że tzw. Wielka Brytania to dość złożone państwo w skład, którego wchodzi spora ilość innych podmiotów.
  Pierwszy z nich to Anglia (…) Ponadto na północy znajduje się Szkocja (Scotland), (…) Walia (Wales).(..) Irlandii Północnej (Northern Ireland).”

  Chcieliście raczej powiedzieć że Zjednoczone Królestwo to dość złożone panstwo a następnie wyliczyć po kolei Anglię, Szkocję, Walię i Irlandię Północną. Błąd dość spory bo Irlandia Północna to nie Wielka Brytania. Zresztą pełna nazwa to przecież: Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii (czyli anglii, walli i szkocji) oraz Północnej Irlandii.

  • Kasiu,

   Nie ma tu żadnego błędu. Zauważ, że przed nazwą Wielka Brytania jest „tzw.” czyli ‚tak zwana’, bo chyba nie zaprzeczysz, że pod tą potoczną nazwą kryje się to o czym piszemy. Nawet na wikipedii jest tego typu sformułowanie: „W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia.”

 • PS> Komentarze moderowane zabijają spontaniczność i możliwość prowadzenia rozmów