Republika Czeska. Schron przeciwatomowy pod hotelem w Pradze.


Pod hotelem Jałta na Placu Wacława w Pradze turyści mogą zwiedzać  Muzeum Zimnej Wojny. Muzeum mieści się w dawnym schronie przeciwatomowym zbudowanym równocześnie z hotelem przed 55 laty. W tamtych czasach była to bardzo droga inwestycja, w przeliczeniu na obecne ceny, wyniosłaby kilkaset milionów koron. Miejsce pod hotelem nie zostało wybrane przypadkowo. W razie konfliktu zbrojnego hotel Jałta miał być siedzibą władz Układu Warszawskiego.

Schron przeciwatomowy miał pomieścić około 150 osób. Był doskonale wyposażony, znajdowała się tam nawet mała sala operacyjna. Posiadał kilka wyjść ewakuacyjnych. Jedno z nich znajdowało się w pobliżu hotelu, na Placu Wacława, drugie w sąsiednim budynku. Obecnie oba wyjścia są zamurowane.

Turyści zwiedzający schron uzyskają informacje o żelaznej kurtynie, zobaczą salę operacyjną, dalekopis, urządzenia do podsłuchu, zaplecze obsługi schronu i agentów czechosłowackich tajnych służb.

W drugiej połowie XX wieku hotel Jałta należał do najbardziej prestiżowych hoteli praskich. Niewiele osób wówczas wiedziało, że w pomieszczeniach pod budynkiem znajdują się nowoczesne urządzenia do podsłuchu, służące do monitorowania rozmów telefonicznych gości.

Muzeum jest czynne w tygodnie parzyste we wtorki i czwartki, w tygodnie nieparzyste w poniedziałki i środy w godz.17:00 – 20:00. Czas zwiedzania: około 30 minut.

Schron przeciwatomowy hotel Jałta Republika Czeska

Schron przeciwatomowy hotel Jałta CzechySchron przeciwatomowy hotel Jałta Czechy

Informacja prasowa od Republika Czeska

Aby zwiedzić Muzeum Zimnej Wojny trzeba wybrać się do Pragi. Najlepiej jest to zrobić samolotem – tutaj znajdziecie tanie loty do Pragi

Polecamy również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *