Jezioro, które zamienia zwierzęta w kamień!


Jezioro Natron jest podstępną pułapką dla ptactwa żyjącego w północnej Tanzanii. Przerażające jezioro zamienia w kamień wszystkie ptaki, które skuszą się i zanurzą w wodach jeziora Natron.

Popiół wulkaniczny z pobliskiej doliny (Great Rift Valley) zanieczyszcza Jezioro Natron węglanem sodu i sodą oczyszczoną do tego stopnia, że tylko nieliczne gatunki ryb są w stanie tam przetrwać. Między innymi znana z polskich półek sklepowych tilapia świetnie sobie tam radzi. Inne zwierzęta, które zdecydują się popływać w wodach jeziora Natron zaczynają czuć, że ich ciała wapnieją i ulegają skostnieniu co w dłuższej perspektywie prowadzi do ich powolnej śmierci.

Powierzchnia jeziora dzięki substancjom chemicznym zawartym w wodzie jest bardzo odblaskowa co jest dodatkowym wabikiem dla ptactwa i zachęta do nurkowania. Aż ciarki po plecach przechodzą na myśl podwodnego cmentarzyska, które musiało się stworzyć na dnie jeziora przez lata.

Jezioro Natron

Jezioro Natron Jezioro Natron Jezioro Natron Jezioro Natron Jezioro Natron Jezioro Natron Jezioro Natron

Brytyjski fotografik Nick Brandt przywrócił zmarłe ptaki do życia nadając im, żywe pozy. Efekt jego twórczości możecie podziwiać na zdjęciach.

Źródło: www.nickbrandt.com/portfolio.cfm?nK=14260&nS=0&nL=1

Polecamy również:

4 thoughts on “Jezioro, które zamienia zwierzęta w kamień!

 1. Podróżniczka
  21/02/2014 at 15:42

  Te martwe zwierzęta są nawet piękne w swej straszności… Fotograf naprawdę stworzył piękne zdjęcia. Czy to jezioro jest ogólnodostępne dla turystów?

 2. n*turystka
  26/05/2014 at 21:54

  Aż się wierzyć nie chce, że te kamienne „rzeźby” są dziełem natury…Czytając o popiele wulkanicznym i oglądając fotografie przypomniały mi się odlewy ciał z Pompei

 3. Kwaq
  26/01/2015 at 12:37

  Wow. Te „rzeźby” robią niesamowite wrażenie. Zwierzęta wyglądają niczym zamarznięte.
  Trochę creepy.

 4. FS
  22/10/2017 at 13:29

  @Podróżniczka Jezioro jest jak najbardziej dostępne dla turystów.Myśmy nawet tam dotarli. Takich rzeźb tam nie znaleźliśmy, ale to bardzo piękne miejsce. Nasze zdjęcia są tutaj:
  http://www.filmowe-szlaki.pl/2017/08/30/jezioro-natron/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *