Clipperton – niezwykła wyspa z tankowcem w tle.


Błądząc ostatnio „palcem po mapie”, albo jak kto woli „kursorem po Google Maps”, trafiłem na niezamieszkałą wyspę o niezwykłym kształcie przypominającym pierścień. Wyspa leży na Oceanie Spokojnym 1280 km od Meksyku i administracyjnie jest terytorium zależnym Francji.

Położenie Wyspy Clipperton

Położenie Wyspy Clipperton

Mowa o Wyspie Clipperton (Wyspa Clippertona). Koralowy atol ma powierzchnię 6 km². Koralowy pierścień długości około 11-12 km całkowicie otacza lagunę. Laguna posiada kilka basenów o głębokości 20-40 metrów. Najwyższym punktem na wyspie jest skała Clipperton o wysokości 29 metrów.

Gdybyśmy chcieli zamieszkać na wyspie i poławiać ryby na obiad w wewnętrznej lagunie będziemy rozczarowani. W lagunie nie ma ryb. Została ona odcięta od oceanu około 100 lat temu i od tego czasu ryby w niej nie żyją.

Wyspa Clipperton - mapa

Wyspa Clipperton – mapa

Wyspa Clipperton

Wyspa Clipperton

Wyspę odkrył w 1521 roku Ferdynand Magellan. W 1708 roku roszczenia względem wyspy zgłosiła Francja. Od 1858 wyspa formalnie należy do Francji (z krótką przerwą w latach 1897-1931 kiedy to należała do Meksyku). Do 2007 roku administrowana była przez Polinezję Francuską. Dziś podlega bezpośrednio francuskiemu rządowi, a administratorem jest Minister Terytoriów Zamorskich.

Wyspa Clipperton - plaża

Wyspa Clipperton – plaża

Szukając dodatkowych informacji na temat wyspy znalazłem kilka zdjęć z 2010 roku, kiedy to tankowiec (pod maltańską banderą), przewożący chemikalia, płynąc przez Kanał Panamski do Korei Południowej, wpłynął na wyspę. Podobno nic się nie stało i nie zanotowano żadnego szkodliwego wycieku przewożonych substancji do oceanu.

Wyspa Clipperton - tankowiec

Wyspa Clipperton – w 2010 wpłynął w nią tankowiec…

Wyspa Clipperton - tankowiec

Nie zanotowano żadnego szkodliwego wycieku przewożonych substancji do oceanu.

Polecamy również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 komentarz

  • Witam,
    Jestem studentką AWF oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z Poznania, piszę pracę mgr na temat Polinezji. Częścią mojej pracy jest przeprowadzenia badania. Chciałabym porozmawiać z ludźmi, którzy odwiedzili Polinezję i będą potrafili powiedzieć coś więcej na temat tej francuskiej kolonii. Jeśli są Państwo zainteresowani to proszę o kontakt, to prześlę wszelkie szczegóły. Chodzi mi tylko o krótka, maksymalnie godzinną rozmowę. Będę bardzo wdzięczna. Być może pracę w przyszłości uda się wydrukować w formie artykułu w czasopiśmie naukowym.
    mój mail: magda.kasprzak89@gmail.com
    Pozdrawiam serdecznie
    Magda Kasprzak