„Enter Pyongyang”. Pjongjang – inne oblicze Korei Północnej


Pjongjang – stolica Korei Północnej, a właściwie Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Miasto położone nad rzeką Taedong-gang ok. 50 km od jej ujścia do Zatoki Zachodniokoreańskiej (Morze Żółte) oraz około 100 km od granicy z Koreą Południową. Liczy ponad 3,25 mln mieszkańców i jest największym miastem Korei Północnej.

Korea Północna była ostatnim krajem pozornie odpornym na zmiany, ale ten stan nie potrwa już długo. W ostatnich latach odnotowano zwiększoną penetrację telefonów komórkowych, gwałtowny wzrost turystów, a nawet zorganizowano maraton. Liczne, specjalne strefy ekonomiczne zostały utworzone we współpracy z Chinami, Rosją i Koreą Południową. Planowane jest połączenie wszystkich państw w regionie za pomocą sieci kolei.

Enter Pyongyang

Enter Pyongyang

Enter Pyongyang” oddaje nie tylko atmosferę miasta, ale również jego dynamizm i poczucie potencjału. Film ten jest jednym z najbardziej znaczących wkładów multimedialnych do przekraczania stereotypów na temat Korei Północnej jako samotnego społeczeństwo żyjącego w nędzy.

Enter Pyongyangoddaje rzeczywistość życia obywateli Korei Północnej, jako dobrą i humanitarną. Sławne kobiety kierujące ruchem drogowym i straż metra do tej pory stały sztywno na posterunku, ale dzisiaj już się uśmiechają. Koreańczycy chcą być normalnym krajem. Jeśli podróżujesz nie po to by oceniać, ale aby poznawać, dojdziesz do lepszego zrozumienia, jak trudna może być narodowa transformacja.

Enter Pyongyangjest przede wszystkim zaproszeniem do zwiedzania. Niewiele jest miejsc na świecie, które zostały hermetycznie zamknięte, tak jak Kora Północna. Koryo Tours pozwoliło nie tylko zobaczyć Koreę Północną, ale umożliwiło współpracę z nim w taki sposób, jaki był niemożliwy dotychczas. Tej szansy nie można było przegapić.

– W jaki sposób filmowaliście w Phenianie?
Projekt ten powstał we współpracy z Koryo Tours, wiodącym specjalistą w branży turystycznej w Korei Północnej. Koproducent Vicky Mohieddeen z Koryo Tours był z nami przez cały czas podczas filmowania miasta.
– Czy istnieją ograniczenia co może być filmowane?
Byliśmy wspomagani przez dwóch przewodników z Narodowej Administracji Turystycznej, którzy pomogli nam zdobyć specjalne dostępy do filmowanych miejsc i kontrolowali nas czy przestrzegamy wszystkich zasad. Nie wolno nam było filmować żadnych prowadzonych budów ani wojskowych obszarów. Jest to standardem dla wszystkich zagranicznych turystów odwiedzających ten kraj. Poza tym dostaliśmy stosunkowo wolną rękę.
– Czy to wszystko nie jest fałszerstwem? Nie widzieliście prawdziwej Korei Północnej…
Przeciętny turysta odwiedzający Pjongjang (Phenian) może być zaskoczony scenami, jakie napotyka. Szczególnie wprawi go w zdumienie czyste i uporządkowane miasto, które rzeczywiście takie jest. Faktycznie, ludzie żyjący w Phenianie i innych dużych miastach cieszą się wyższą jakością życia niż w pozostałych częściach kraju.
– Czy turyści mogą podróżować do Korei Północnej?
Tak, pomimo tego, co większość osób uważa, jest to możliwe, aby odwiedzić Koreę Północną jako turysta. Korea Północna nie ma oficjalnych danych na temat liczby zachodnich turystów, którzy ją odwiedzają, ale szacunki wahają się od 4000 do 6000 rocznie. Większość zagranicznych turystów przyjeżdża z Chin kontynentalnych. Ich ilość szacowana jest w dziesiątkach tysięcy rocznie.
– Kto wam zapłacił za ten film?
Zrobiliśmy go na ochotnika i nie otrzymaliśmy z racji tego projektu żadnego wynagrodzenia. Wszystkie inne koszty podróży przez 6 dni były pokryte przez Koryo Tours.
– Czy ten film wspiera rząd KRLD?
„Enter Pyongyang” jest obserwacją filmową. W żadnym momencie Koryo Tours ani my nie udawaliśmy zwolenników rządu KRLD lub ich polityki, aby otrzymać pozwolenie na kręcenie filmu. O dziwo, dostaliśmy pełną kontrolę redakcyjną w tworzeniu tego kawałka.”

Film Enter Pyongyang można zobaczyć tutaj.

A jakie jest wasze zdanie…? Szczególnie po skontrastowaniu tego filmu z dokumentem Dzieci złego Państwa.

Polecamy również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *