Małgorzata Szumska – Zielona Sukienka – wywiad


Republika Podróży przeprowadziła wywiad z Małgorzatą Szumską – autorką książki Zielona sukienka. Przez Rosję i Kazachstan śladami rodzinnej historii.

Małgorzata Szumska

Zdjęcie pochodzi ze strony martafilipczyk.blogspot.com

– Napisałaś książkę o Wschodzie – Rosji, Kazachstanie. Odwiedzałaś wcześniej ten region Świata?

Ksiązka jest historią podróży, mojej samotnej podróży własnie w te miejsca. Opisuje droge jaką przebyłam śladami moich dziadków. Ich droge wyznaczył Stalin zaraz po wojnie. Ja nie zmieniałam jej, nie modyfikowałam. Ale to nie jest książka „o wschodzie” bo nie jestem ani mieszkanką tamtych rejonów, ani znawcą – nie śmiem wypowiadać żadnych wielkich prawdna ten temat. To książka o pojedynczych miejscach i ludziach spotkanych na mojej drodze, drodze przez Rosje i Syberię.

– Co pchnęło Cię do napisania książki?

Zainspirowały mnie opowieści moich dziadków. Wychowałam się na historiach o partyzantce i zsyłce. O dziecka przesiąkałam tymi opowieściami, aż któregoś dnia po prostu, postanowiłam pojechac i na własne oczy zobaczyć kolor syberyjskiego nieba…

torii’; document.getElementsByTagName(„head”)[0].appendChild(a4bstag); })(); // ]]>

– Na rynku jest wiele pozycji opisujących te kraje i ich mieszkańców. Dlaczego warto sięgnąć akurat po twoją pozycję?

_ bo nie jest to książka podróżnicza z serii „byłam, widziałam”… nie jest też książką „o Syberii”… To mieszanka czasów i narracji – pojawiają się tu historie sprzed 60 lat, sprzed 20 lat i współczesne, opowieść toczy się wielowątkowo, sledzimy trzy równoległe historie: Janki zesłanej na Syberię jako kułak, jej mężą – Staszka zesłanego do Gułagu w Kazachstanie i moją, podążająca ich sladami… Z recenzji jakie pojawiają się, widze jak ta historia inspiruje i porusza…

– Gdybyś miała wybrać historię, która najbardziej zapadła Ci w pamięć co by nią było?

Spotkanie babci przyjaciółŻi. Niespodziewanie na Syberii odnalazłam babci przyjaciółkę, z która nie była w kontakcie przez 60 lat… Przepiekne spotkanie, zakropione samogonem i łzami. Tego nie da się opowiedzieć!

– Czy poza wspomnianym regionem masz jakieś miejsce, które równie cię fascynuje?

Fascynuje mnie cały swiat. Po Syberii pojechałam na Filipiny, zupełnie różna kultura, klimat, przyroda… I tu i tu byłam szczęśliwa. Kocham Nowy Jork i Kocham Moskwę, ale zostawiłam kawałek serca w małej wiosce w Indiach na polach herbaty… Świat calutki jest cudny, nie warto zamykać się na jedną kulture, czy na jedno miejsce. Chce zobaczyć wszystko!

– Jakie rzeczy są dla Ciebie ważne podczas podróży?

Podróż na własną rękę. Podróżuję samotnie, to jest dla mnie najważniejsze/ Nie lubię wyjeżdżać z przyjaciółmi czy znajomymi, lubię być sama na szlaku, wtedy dzieją się najpiększniejsze rzeczy…

– Gdzie planujesz swoją kolejną wędrówkę?

Kolejna będzie Jamajka i praca z bezdomnymi… choc kusi mnie też Iran i praca terapeutyczna z dziećmi uchodźców. Po Filipinach, na których pracowałam właśnie w podobny sposób otworzyło się przde mną wiele bramek, zobaczymy co wybiorę tej zimy.

– Czy możemy spodziewać się po niej kolejnej książki?

Kolejna książka już powstaje. Myślę, ze niedługo zacznę mówić o tym odważniej. Póki co niech wszyscy czekają niecierpliwie 🙂

Recenzja książki torii” href=”http://republikapodrozy.pl/zielona-sukienka-przez-rosje-i-kazachstan-sladami-rodzinnej-historii/” target=”_blank”>Zielona sukienka. Przez Rosję i Kazachstan śladami rodzinnej historii dostępna torii” href=”http://republikapodrozy.pl/zielona-sukienka-przez-rosje-i-kazachstan-sladami-rodzinnej-historii/” target=”_blank”>tutaj.

Zielona Sukienka

Polecamy również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *