Zielona sukienka. Przez Rosję i Kazachstan śladami rodzinnej historii


Nowa książka Małgorzaty Szumskiej – Zielona sukienka. Przez Rosję i Kazachstan śladami rodzinnej historii.

Autorka zaprasza nas na wielowymiarową podróż śladami historii swoich dziadków. Razem z autorką zwijamy nić losów jej najbliższych podążając w stronę Moskwy, i dalej, Kazachstanu. Po drodze autorka klei wspomnienia swoje i odwiedzanych po drodze członków rodziny w przejmującą relację miłości dwojga ludzi, którym przyszło zmierzyć się z nieszczęściem życia w kraju zniewolonym i z idącymi za tym dramatami.

Książka mnie wciąga. Mam w sobie duży deficyt takich rodzinnych opowieści, bo sama niewiele ich miałam okazję usłyszeć ze strony moich dziadków. Do tego wspaniała wyprawa, której trasy nie wytycza żaden przewodnik. Z tą książką warto spędzić wczesnojesiennych wieczorów. A potem zajrzeć do rodzinnego albumu i zaplanować własną podróż.

Zielona Sukienka książka

Od Autorki:

„Od dziecka wiedziałam, że kiedyś pojadę na Syberię. Nie musiałam planować tej wyprawy, nie uczyłam się języka, nie kupowałam map. Wszystkie miejsca […] znałam z rodzinnych opowieści, widziałam je oczami wyobraźni. Trasę podróży zaplanował dla mnie Stalin, w 1951 roku. Wtedy właśnie mój dziadek, Staszek, został zesłany do gułagu w Kazachstanie, a babcię Jankę przesiedlono z rodziną w głąb Syberii. Byli krótko po ślubie, mieli maleńkiego synka. Ich miłość została wystawiona na najtrudniejszą próbę.”

Małgorzata Szumowska

W Zielonej sukience przeszłość miesza się z teraźniejszością, a dzisiejsza Rosja przegląda się w złowrogim obliczu ZSRR. Jest w tej opowieści i kolej transsyberyjska i buriacki szaman i morze samogonu, a także młodzi Rosjanie nieznający historii i kazachska bohema, której marzy się Zachód.

Zielona Sukienka książka Małgorzata Szumowska

Małgorzata Szumska  – rocznik 88. Aktorka teatru lalek, podróżniczka, niespokojny duch. Wędruje samotnie. Praca z dziećmi, które przeżyły przejście tajfunu Yolanda na Filipinach, nauczyła ją pokory, zgubienie paszportu w Wietnamie – wiary w ludzi, a miesiąc spędzony w indyjskim aszramie – wiary w siebie. Podróż opisana w tej książce, to wyprawa najbardziej osobista ze wszystkich.

Zielona Sukienka

Książkę do kupienia znajdziecie również na empik.com

Polecamy również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *