System Białoruś.


„200 km stąd,
Czeka inny wymiar,
Gdzie fałszuje się wybory,
Gdzie niszczy się niezależne media,
Gdzie liderów opozycji zamyka się w więzieniu,
To System Białoruś.”

Białoruś. Jedyna, współczesna dyktatura w Europie. Nasz sąsiad. I jej prezydent – Aleksander Łukaszenka.

Białoruś to kraj rzadko wybierany na rodzinne wakacje… Zapewne sprawę komplikuje potrzeba uzyskania wizy niezbędnej do wjazdu do  kraju. Innym czynnikiem zniechęcającym może być obraz tego państwa pokazywany w polskich mediach. Białoruś ma dyktatora – Aleksandra Łukaszenkę. Na Białorusi tłamszony (często bezwzględnie i brutalnie) jest głos opozycji. Wybory nie są transparentne. Jednym słowem – Białoruś nie zachęca aby ją odwiedzić.

Mała ciekawostka. Na Białorusi językiem mniejszości jest… język białoruski.

Książka System Białoruś Andrzeja Poczobuta to doskonała pozycja dla wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się trochę więcej na temat naszego wschodniego sąsiada. Kraju, który leży na wyciągnięcie ręki jednak jest od nas tak bardzo odległy.

Oficjalny opis książki poniżej:

„Państwo to JA!” – mawiał Ludwik XIV, absolutny władca Francji i Francuzów. Podobnie może mówić dziś o sobie Aleksander Łukaszenka, prezydent, władca i „baćka” Białorusi od 1994 roku. W rzeczy samej – jego osoba na tyle zdominowała życie publiczne, że dziś nie można mówić o Białorusi, nie wspominając o Łukaszence. Jego portret wisi w każdym urzędzie państwowym. Od tego, co dzisiaj zrobił dla kraju, jaki podpisał dokument bądź co ważnego powiedział, rozpoczynają niemal każde wydanie wszystkie białoruskie dzienniki telewizyjne. Łukaszenka jest uważany za najwyższy autorytet w polityce, sporcie, kulturze.

System Białoruś

Dziś nikt nie podejmie się roli wróżbity, przepowiadającego, kiedy na Białorusi skończy się epoka Łukaszenki. Jednak mimo usilnych starań upartego prezydenta oblicze Białorusi nie jest już jednolite. Obok popleczników obecnego władcy są tam także ludzie, którzy stoją w opozycji do niego. Nie wszyscy biznesmeni są skorumpowani przez rządzący reżim. Nie wszyscy szarzy obywatele chcą bezrefleksyjnie uczestniczyć w show, jaki od lat funduje im rządząca ekipa. Z książki Andrzeja Poczobuta, dziennikarza i działacza mniejszości polskiej na Białorusi, dowiesz się, jak wygląda świat za murem – kraj, który osiemnaście lat temu stał się sceną jednego aktora, oraz ludzie, którzy trwają w chorym systemie i cierpliwie czekają na zmianę.

Krótki materiał video do  obejrzenia:

Tytuł: System Białoruś
Autor: Andrzej Poczobut
Wydawnictwo: Helion

Republika Podróży gorąco poleca: System Białoruś. Andrzej Poczobut.

Polecamy również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *