RIO, I LOVE YOU – miłość jest wszędzie, ale niektóre historie zdarzają się tylko w Rio.


Niedługo w kinach pojawi się film Rio I Love You. Jest to pozycja dla osób zakochanych w gorącym i egzotycznym Rio de Janeiro. Fani cyklu Cities of Love na pewno pozostaną usatysfakcjonowani kolejną pozycją w serii. Film Rio I Love You trafi na ekrany kin w Polsce 29 sierpnia 2014 roku.

Rio, I Love You to trzeci film zrealizowany w ramach cyklu Cities of Love według pomysłu francuskiego producenta Emmanuela Benhiby. Na ekranach kin gościły już Paris, I Love You (Zakochany Paryż) i New York, I Love You (Zakochany Nowy Jork). Tym razem reżyserzy siedmiu różnych narodowości opowiadają historie miłosne rozgrywające się na tle niezwykłych pejzaży Rio de Janeiro, tworząc wspólnie jedno z najciekawszych artystycznych przedsięwzięć we współczesnym światowym kinie.

Rio I Love You

Ruch #RIOEUTEAMO

Punktem wyjścia dla scenariusza Rio, I Love You był internetowy Ruch #RIOEUTEAMO. Zakochani w mieście ludzie komunikujący się ze sobą za pomocą portali społecznościowych oraz poprzez witrynę www.rioeuteamo.net, organizowali wspólne akcje, które z czasem zaistniały również na ulicach miasta. Ruch narodził się w 2012 roku, na rok przed rozpoczęciem zdjęć do Rio, I Love You i w krótkim czasie zdobył uznanie ponad 1,3 miliona Brazylijczyków.
– Każdy film z serii Cities of Love prezentuje kolejny etap dojrzewania tego pomysłu – opowiada Emmanuel Benbihy. Przy Rio, I Love You, dzięki Ruchowi zyskaliśmy wiedzę, która pozwoli nam tworzyć podobne społeczności w kolejnych miastach.
– Ruch #RIOEUTEAMO lub „Moviement”, okazał się innowacją brazylijskiego projektu – potwierdza producent Leonardo M. Barros z Conspiração. – Dzięki temu zjawisku mieliśmy wystarczająco szerokie pole działania, aby przyciągnąć sponsorów, a także uzyskać bezpośrednie publiczne wsparcie z RioFilme.
Zdaniem Edu Tibiriçá, wirtualna społeczność fanów, którzy deklarują swoją miłość do Rio de Janeiro ma ogromną moc. – Kiedy umieściliśmy link do informacji o filmie, w którym występuje tak dużo gwiazd, wszystko nagle stało się możliwe. Jestem przekonany, że Rio, I Love You wytycza nowy kierunek, jeśli chodzi o model biznesowy nie tylko dla produkcji filmów, ale i dla wszystkich projektów audiowizualnych powstających w Brazylii – mówi.

Rio I Love You - Plakat

Rio I Love You – Plakat

Rio, I love You – zwiastun fimu:

Produkcja filmu została sfinansowana ze środków prywatnych sponsorów, takich jak Boticário, Nextel, Santander, Unilever, Fiat i Brazil-Kirin. Część funduszy uzyskano dzięki mechanizmom wsparcia produkcji filmowych oferowanym przez brazylijskie prawo. Resztę finansował Warner Bros. – koproducent i dystrybutor filmu na terenie Brazylii i całej Ameryki Łacińskiej.

Rio I Love You

Najbardziej roztańczone miasto świata, znane ze swojej zmysłowości i piękna, w dziesięciu historiach miłosnych. Rio, I Love You to celebracja miłości, widziana oczami grupy najważniejszych reżyserów współczesnego kina światowego. To filmowy kalejdoskop związków – tych ulotnych i tych na całe życie, będących w kryzysie, gorzkich, pełnych czułości oraz takich, które mogą zdarzyć się tylko w Rio.
Zé, tworząc rzeźbę z piasku na plaży Copacabana, usłyszy w miejskim gwarze kobietę, która stanie się jego muzą. Texas – jednoręki bokser stoczy pojedynek o zdrowie swojej ukochanej Marii, bezdomny pięciolatek Jaõ mieszkający na jednym z miejscowych dworców doczeka się w końcu telefonu od Jezusa. Namiętny pocałunek kelnera obudzi w nocy gorącą sambę, a w malowniczej scenerii wyspy Paqueta rozegra się poruszająca scena rozstania.

Rio I Love You

ROZMOWA Z EMMANUELEM BENBIHY – pomysłodawcą fabularnej serii Cities of Love.

Urodzony w 1969 roku w Paryżu, obecnie żyje pomiędzy Szanghajem a Paryżem. Studiował ekonomię na Uniwersytecie w Remis wiedzę z zakresu międzynarodowego marketingu. Jest pomysłodawcą fabularnej serii filmów Cities of Love. Premiera pierwszego obrazu pt. Paris, I Love You miała miejsce w 2006 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w sekcji Un Certain Regard .

Rio I Love You

W jaki sposób Rio de Janeiro stało się trzecim miastem w filmach z serii Cities of Love?
Rio zawsze zajmowało wysoką pozycję na mojej liście. To miasto jest związane z miłością w taki sam sposób, jak Wenecja czy Wiedeń, przywołuje romantyczne mity i zachęca do marzeń. Znane jest z miłości i zmysłowości. Ludzie są tam piękni, a sceneria przypomina sen. Poza tym ma swój silnie utrwalony w międzynarodowej świadomości wizerunek, który jest tu kluczowy. Ważne jest również to, że udało się nam znaleźć właściwą ekipę. Najpierw pojawił się Joshua Skurla, zmotywowany i utalentowany producent, potem wkroczyły firmy Bossa Nova and Conspiração, a także uzyskaliśmy bardzo istotne wsparcie władz dzięki instytucji RioFilme.

Rio I Love You

Jakie są główne wyznaczniki tego cyklu i reguły zawarte w serii Cities of Love?
Istnieją pewne zasady, których reżyserzy muszą przestrzegać. Muszą to być opowieści o romantycznych spotkaniach, niosące nutę nadziei. Kolejnym kluczowym elementem jest wymóg, iż każda historia powinna być silnie związana z miejscem, w którym się rozgrywa. Długość filmu nie może przekraczać 7-8 minut. Dzięki temu oferujemy widowni wyjątkowe doświadczenie i jeśli któraś z opowieści jest zbyt długa i irytuje chociażby jednego widza, zakłóca to odbiór i trudno jest mu się w tym na nowo odnaleźć.

Rio I Love You

Kładzie Pan również nacisk na przejścia pomiędzy poszczególnymi opowieściami. Dlaczego jest to tak ważne?
Nie jestem producentem filmów krótkometrażowych, lecz filmów zespołowych. Filmy z serii Cities of Love wykraczają daleko poza sumę jej części. Dla mnie te filmy są dlatego tak istotne, ponieważ stworzyliśmy system, który ujednolica procesy przejścia i odkryliśmy na to sposób w postaci kreatywnego teamu (przynajmniej jeden reżyser i scenarzysta), oddanego wyłącznie tej kwestii. Materiał z planu powinien być możliwie jak najbardziej obszerny i bogaty, ponieważ nie sposób przewidzieć, ile zużyje się go w trakcie montażu. Tylko z takim materiałem można pracować nad filmem jako całością.

Rio I Love You

Jaka jest główna koncepcja serii Cities of Love?
Ten format to przede wszystkim opowiedzenie się za różnorodnością w kinematografii. Powstał z potrzeby udowodnienia, że można robić multikulturowe filmy i wciąż stanowić jedność. To także dowód, iż kino jest uniwersalnym narzędziem komunikacji między narodami i miastami. Już od samego początku powzięliśmy silne zobowiązania wobec filmów i roli, jaką odgrywają w naszym życiu i życiu miast. Pod wpływem tego zobowiązania zaprojektowaliśmy format, który był gotowy już na początku lat dwutysięcznych i zaczął materializować się w Paris, I Love You.

Rio I Love You

Jakie jest znaczenie internetu i serwisów społecznościowych dla tego projektu?
Od samego początku korzystaliśmy z internetu. Filmy te nigdy nie powstałyby bez udziału internetu i e-maili. Niemożliwe byłoby zrobić film w Paryżu, współpracując z 24 reżyserami i 40 aktorami, bez korespondecji mailowej. Jesteśmy produktem nowej ery komunikacji i od samego początku zdawaliśmy sobie sprawę, że nowe technologie bezpośrednio wpłyną na to, co robimy.

Rio I Love You

Czym rożni się Rio, I Love You od dwóch poprzednich projektów?
Przy realizacji Rio poczyniliśmy olbrzymi postęp, wkładając w pracę wszystkie nasze poprzednie doświadczenia. Dzisiaj jesteśmy o wiele lepiej przygotowani, by tworzyć nowe ruchy w oparciu o doświadczenia związane z Rio. Ruch #RIOEUTEAMO stał się czymś autonomicznym, czymś zupełnie innym niż tradycyjne narzędzia promocji – społecznością ludzi, którzy chcą czynić dobro i dzielić swoją miłość do miasta. I to zadziałało, pokazało nam, że stworzenie platform, gdzie ludzie mogą dzielić z innymi swoją miłość do swojego miasta, jest czymś ekstremalnie potężnym i napędzającym.

Rio I Love You

Jakie następne miasta są planowane w projekcie Cities of Love?
Aktywnie pracujemy nad 10 miastami, i mniej intensywnie nad trzydziestoma. W tym zawierają się Shanghai, Taipei, Seul, Tokio, Berlin, Jerozolima i Lagos w Nigerii. Współpracujemy z siedmioma różnymi miastami, i w każdym z nich znajduje się zespół profesjonalistów odpowiedzialnych za rozwój Ruchu lokalnie. To kombinacja wielu czynników takich jak: znalezienie odpowiedniego miasta, ludzi, a następnie dania wszystkim zaangażowanym gwarancji, że projekt żyje. Pod tym względem Rio, I Love You jest hitem już przed premierą, jako że ruch przekroczył dzięki swojej wysokiej rozpoznawalności rozpoznawalność samego filmu.

Rio I Love You

RIO, I LOVE YOU
tytuł oryginalny Rio, Eu Te Amo
czas 98 min
rok produkcji 2014
kraj produkcji Brazylia
produkcja Bossanovafilms, Conspiração Filmes, Empyrean Pictures, Riofilme
dofinansowanie Américas Film Conservancy
sponsorzy O Boticário (sponsor główny), Nextel, Santander, Brasil-Kirin, Unilever, Fiat
dystrybucja w Polsce Best Film CO
data premiery w Polsce 29 sierpnia 2014

pomysł Emmanuel Benbihy, Tristan Carné
montaż Vicente Kubrulsly
muzyka Celso Fonseca
piosenka Rio, Eu Te Amo Gilberto Gil
scenografia Daniel Flaksman
kostiumy Marcelo Pies
producenci Joshua Skurla, Pedro Buarque de Hollanda, Dan Klabin, Denise Gomes, Leonardo M Barros

Rio I Love You

PANI NIKT / DONA FULANA
reżyseria Andrucha Waddington
scenariusz Mauricio Zacharias
zdjęcia Ricardo Della Rosa, ABC
montaż Sergio Mekler, edt.
muzyka Gilberto Gil and Chico Buarque
aktorzy Fernanda Montenegro, Eduardo Sterblitch

Rio I Love You

PREZENT OD LOSU / GRUMARI
reżyseria Paolo Sorrentino
scenariusz Paolo Sorrentino
zdjęcia Daria D’Antonio
montaż Cristiano Travagliolli
muzyka Luiz Gonzaga
aktorzy Emily Mortimer, Basil Hoffman

Rio I Love You

MUZA / A MUSA
reżyseria Fernando Meirelles
scenariusz Antonio Prata i Chico Mattoso
zdjęcia César Charlone, ABC
montaż Daniel Rezende
muzyka Andre Abujamra
aktorzy Vincent Cassel, Débora Nascimento

Rio I Love You

CHYBA SIĘ ZAKOCHAŁEM / EU TE AMO
reżyseria Stephan Elliott
scenariusz Stephan Elliott
zdjęcia Enrique Chediak, ASC
montaż Diana Vasconcellos
muzyka Bebel Gilberto
ścieżka dźwiękowa Bernard Ceppas
aktorzy Ryan Kwanten, Marcelo Serrado, Bebel Gilberto

Rio I Love You

GDY NIE MA JUŻ MIŁOŚCI / QUANDO NÃO HÁ MAIS AMOR
reżyseria John Turturro
scenariusz John Turturro
zdjęcia Marco Pontecorvo
montaż Simona Paggi
muzyka Vanessa Paradis
aktorzy John Turturro, Vanessa Paradis

Rio I Love You

TEXAS / TEXAS
reżyseria Guillermo Arriaga
scenariusz Guillermo Arriaga
zdjęcia Adrian Teijido, ABC
montaż Craig Wood, A.C.E
muzyka Lauren Thalia
ścieżka dźwiękowa Bernard Ceppas
aktorzy Jason Isaacs, Land Vieira, Laura Neiva

VIDIGAL / VIDIGAL
reżyseria Im Sang Soo
scenariusz Sang-Soo Im
zdjęcia Adrian Teijido, ABC
montaż Eunsoo Lee
muzyka Pretinho da Serrinha
aktorzy Tonico Pereira, Roberta Rodrigues

PAS DE DEUX / PAS DE DEUX
reżyser Carlos Saldanha
scenariusz Elena Soarez
zdjęcia Marcelo Durst, ABC
montaż Felipe Lacerda
muzyka Heitor Villa Lobos
wykonanie Antonio Menezes and Cristina Ortiz
ścieżka dźwiękowa John Powell and Celso Fonseca
choreografia Cassi Abranches i Diogo de Lima
animacja Koi Factory
aktorzy Rodrigo Santoro, Bruna Linzmeyer

TELEFON OD JEZUSA / MILAGRE
reżyseria Nadine Labaki
scenariusz Nadine Labaki i Rodney Al Haddad
zdjęcia Yves Sehnaoui
montaż Felipe Lacerda, Michel Raad
muzyka Khaled Mouzanar
aktorzy Nadine Labaki, Harvey Keitel, Cauã Salles

PRZEMIANY / TRANSITIONS
reżyseria Vicente Amorim
scenariusz Fellipe Barbosa
zdjęcia Enrique Chediak, ASC and Toca Seabra, ABC
montaż Vicente Kubrusly
muzyka Celso Fonseca
aktorzy Claudia Abreu, Michel Melamed, Marcio Garcia

Polecamy również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 komentarz

  • Już nie mogę się doczekać kiedy film trafi do kin! Podobno jest rewelacyjny jak poprzednie części cyklu!